دلیل محرومیت از شرکت در آزمون وکالت چیست؟

آیا مدرک تحصیلی کارشناسی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ابعاد مختلف کلیت دارد، یا در برخی موارد می‌توان ارزش تحصیلی یا امتیاز مربوط را نفی کرد؟

 

اخیراً براساس بند ۲ دستور جلسه شورای اجرایی اسکودا مورخ ۲۹ر۳ر۹۳، تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان مقطع‌ کارشناسی ناپیوسته رشته حقوق، به دلیل عدم ارتباط رشته تحصیلی کاردانی آنان با مقطع کارشناسی، از شرکت در آزمون وکالت محروم شده‌اند، که باید پرسید آیا این تصمیم به دلیل ضعف علمی آنان اتخاذ شده است؟

 

همان‌طوری که می‌دانید، طبق مقررات، دانشجویان در مقطع کارشناسی ناپیوسته از ۲ طریق وارد دانشگاه می‌شوند:

 

اول، آزمون ورودی: در این ارتباط طبق مقررات دانشجویان با هر رشته و گرایش می‌توانند در مقطع بالاتر در رشته مورد درخواست، ادامه تحصیل دهند. در این رقابت برخی دانشجویانی که رشته قبلی آنان غیرمرتبط است، از دانشجویانی که رشته و گرایش قبلی آنان مرتبط بوده است، پیشی گرفته‌اند.

 

دوم، شرط معدل: طبق مقررات وزارت علوم، داوطلبان مقطع کارشناسی ناپیوسته با احراز شرایط لازم و از جمله ارتباط مقطع قبلی و معدل، که با وزن‌های مختلف تعریف شده است، وارد مقطع کارشناسی می‌شوند و از طرفی دانشجویانی که رشته و گرایش قبلی آنان غیرمرتبط محسوب شود، ملزم به گذراندن دروس پیش‌نیاز خواهند بود و نیز بسیاری از دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ناپیوسته، رشته حقوق را گذرانده‌اند، قبلاً در رشته‌های غیرمرتبط در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری تحصیل کرده‌اند.

 

از آنجا که بسیاری از دانشجویان مشمول بند ۲ دستور جلسه شورای اجرایی اسکودا مورخ ۲۹ر۳ر۹۳ (محروم از آزمون وکالت) به رغم احراز امتیاز کارشناسی در رشته حقوق، بعداز تصمیم فوق در نیمسال تحصیلی ۲ ـ ۹۴ ـ ۹۳ در مقطع کاردانی رشته حقوق ثبت‌نام کرده‌اند، تحمل این شرایط برای دانشجویان مزبور و دانشگاه بسیار دشوار خواهد بود. آیا صرف آزمون ورودی اسکودا نمی‌تواند توان علمی متقاضیان را مشخص کند؟

 

انتظار آن است که همگان از رویکرد کلان نظام، قوانین و مقررات در حوزه‌های مختلف تمکین کنند و به ویژه در ارتباط با موضوع، از سرخوردگی، دلسردی و اتلاف وقت دانشجویان برای حضور ۲ ساله در کلاس‌ها و گذراندن دروس تکراری و نیز تحمیل برگزاری کلاس‌های صوری به دانشگاه‌ و هدررفت سرمایه‌های ملی، جلوگیری به عمل آورند.

 

علی وسمقی ـ عضو هیأت‌ علمی دانشگاه

 

چاپ شده در روزنامه اطلاعات مورخ 20 بهمن 93 (لینک خبر)